Merj változni, változtatni...
Változás… Belőled milyen érzést vált ki ez a szó?
A változás, amire már oly régóta vágysz, nem egyik napról a másikra fog megtörténni Veled.
Ahhoz, hogy a problémádat megértsd és megoldd, ahhoz nem csak több időre, kitartásra és erőre lesz szükséged, hanem a reakcióidnak, a tetteidnek, a gondolkodásodnak és az érzéseidnek is formálódnia kell ahhoz, hogy a változás amire vágysz, belesimuljon az életedbe.
Szinte minden olyan változás, amely egy ember egész életét átszövi, öt szakaszon megy keresztül. Igaz ez pl. az alkoholfogyasztás csökkentésére, a dohányzásról való leszokásra, a párkapcsolati problémák megoldására vagy éppen az életmódváltásra/
Az alábbi folyamatokon át kell magad verekedned, ha eltökélten és hosszantartóan szeretnél változ(tat)ni.
Ha türelmetlen vagy, és át akarsz ugrani 1-1 szakaszt, könnyen kudarcot vallhatsz, vagy ha eljutsz valameddig, majd ott elakadsz, végül könnyen visszaeshetsz.
A következőkben a változás öt lehetséges lépéséseit szeretném bemutatni Neked az életmódváltás, fogyás tükrében.
A változás 5 szakaszának első lépcsőfoka a
TUDATOSÍTÁS.
Mielőtt tízezreket költenél porokra, kapszulákra, speciális személyre szabott étrendre vagy sportfelszerelésre... Sokan azért hagyják ki a tudatosítás lépését, mert hiába vette körül az egész eddigi életüket a testükkel folytatott harc, mégsem látják át az ok-okozati összefüggéseket.
Ráadásul nagy munka a felszínen túlra nézni, könnyebb megoldás a legújabb, legígéretesebb port, fogyasztó-turbó-"mindenmen
Mások viszont pedig annyit töprengenek, rágódnak múltbéli történéseken, hogy belefáradnak, felgyülemlik a frusztráció, szorongásos állapotok, még rosszabbul érzik magukat és még többet esznek...
Gondold át, hogy jelenleg az életedben mi az, ami fenntartja ezt a nem kívánt állapotot.
Tevékenységek?
Helyzetek?
Életkörülmények?
Helyszínek?
Emberek?
Mik azok a dolgok, amiket nem tudsz/nem akarsz megtenni a változás érdekében?
Mire veszed rá magad nehezen?
Melyek voltak a sikertelen próbálkozások?
Mi volt az, amin eddig tartósan sikerült változtatnod pozitívan?
Gondold végig, akár írd le az életmódváltó naplódba rá válaszaid!
A változás 5 szakaszának a második lépése a
FELELŐSSÉGVÁLLALÁS
Merj felelősséget vállalni!
Ha valakinek evési problémái vannak, vagy túlsúllyal szenved, akkor ez mindig sokszereplős történet. A közvetlen családtagok, párkapcsolat mindig érintett a témában, egyesek aktívan, mások passzívan.
Egy mélyreható elemzés során egy evészavaros ember életútjából valóban ki lehet emelni, hogy ki, mi, mikor és hogyan járult hozzá ehhez a problémához.
Erre rájönni azért fél siker, mert az ezekkel a személyekkel kapcsolatos ki nem mondott negatív elnyomott érzések felszínre kerülhetnek és több esély van a probléma megoldására.
Viszont ha nem tudsz túljutni a felelősök keresésén, akkor csak magadnak teszel rosszat, mert nem jutsz tovább a változás következő lépcsőfokához, hiszen mások hibáztatása, az önmarcangolások visszahúznak és kudarcot vallasz ismét.
Tudnod kell, hogy Neked vagy a hozzátartozóknak, az érintetteknek, senkinek sem kell felelni a problémáért!
Neked kell felelősséget vállalnod a megoldásért, hogy elfogadod a múltat, és változtatsz a jeleneden.
A változás elindításához harmadik lépcsőfok a
KONTROLL
Nagyon sokaknak gondot okoz a testsúlycsökkentési próbálkozások során a felelősségvállalás, ezért is nagyon közkedvelt és divatos, hogy felkeresünk egy szakembert, hogy írjon össze egy személyre szabott étrendet, hogy az illető azt kövesse rendeltetésszerűen.
Azoknak az embereknek sokkal könnyebben és nagyon jól el lehet adni olyan szereket, pirulákat, akik bármit hajlandóak bevenni, ha azt fogyást ígér. Fogalmuk sincs mit vesznek be, de ha valaki azt állítja, hogy az a bizonyos szer fogyaszt, vagy a barátnőmnek éppen bevált, akkor az jó. Tehát könnyen átengedik maguknak vagy másnak a kontrollt.
Így lehet elkölteni több tízezret, akár százezreket...
Az evési problémák kialakulásában a gyermekkori hatások szerepe alapvető, hiszen a gyermeki lét egyik sajátossága a kiszolgáltatottság, a befolyásolhatóság, a tehetetlenség érzés- átadni az erőt másoknak, tehát a megküzdési kapacitás alacsony még.
Ha valakit gyermekkorában negatív hatások érnek, amihez tehetetlenség társul, például fizikai bántalmazás, érzelmi/szexuális abúzus, nagy lesz a valószínűsége annak, hogy felnőttként is kiszolgáltatottan fogja érezni magát és egyik megküzdési eszköze az evés lesz.
Ha képes vagy tudatosítani magadban, hogy Te már nem az a tehetetlen, kiszolgáltatott gyermek vagy, akivel mindent meg lehet tenni, akkor út nyílik a kontroll megszerzésére, a problémád megoldására és a gyógyulásra. �
Ahhoz, hogy a változást elindítsuk életünkben, fontos a pontos, határozottan megfogalmazott CÉL.
Még fontosabb, hogy az átgondolt célnak reálisnak kell lennie, tehát például tekintetbe kell venned az alkati, életkori és életviteli sajátosságaidat, hogy azok céljaidhoz megfelelően tudjanak igazodni.
-Gondold át a túlsúlyt vagy evészavart fenntartó pszichés háttértényezőket.
Biztosan hallottál már a SMART célkitűző technikáról, melynek lényege:
▫️Specifikus célok: célod legyen pontos, jól definiált és konkrét!
▫️ Mérhető célok: Kulcsfontosságú, hogy ellenőrizhetőek legyenek az elért erdményeid. Ezért is sokat segít az edzés/életmódváltó napló vezetése, ahol hónapról hónapra nyomon tudod követni a változást.
▫️ Elérhető célok: Célod legyen reális, teljesíthető, ne akarj lehetetlent, mert a kudarc miatt csak az önbizalmad csökken, a súlyod nem…
▫️ Releváns célok: Fogalmazd meg miért akarod. Mi motivál, hajt előre minden nap, hogy ne add fel? Részcélok megtervezésével könnyebben eljutsz a végső célodig.
▫️ Tervezhető célok: Itt is fontos a realitás, adj magadnak határidőket, hogy könnyebben tudd magad tartani az eltervezett célhoz, készíts pontos menetrendet.
Tanulj a hibáidból! Akár sikerült elérned régebben 1-1 áhított célt, akár kudarcot vallottál, mindkét esetben tárd fel a lehetséges okokat. Az el nem ért céloknál érdemes eldönteni, hogy vajon az út során az elgondolt cél volt irreális, vagy Te voltál kevésbé kitartó, hitehagyott?
Légy türelmes magadhoz! Adj magadnak elég időt a változásra, ne okozz magadnak frusztrációt, ha esetleg lassan lépkednél csak előre, mert a felszedett kilók leadása nem lesz rövidebb ideig tartó út, mint amennyi idő alatt felhíztad.
A bejegyzés trackback címe:
https://lelekatukorben.blog.hu/api/trackback/id/tr1715068450
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.